Lipicai ménes
A bükk hazánk legszebb, legvadregényesebb, legmagasabbra emelkedő karsztos tönkhegysége, mely jelenlegi ismereteink szerint több, mint 300 millió éves múltra tekint vissza. A hegység páratlan szépségű természeti képződmények, kultúrtörténeti örökségek egész sorát tárja elénk. A természet szinte halmozza itt a szépséget. Az évszázados, hatalmas famatuzsálemek alkotta erdők zöldjével bevont hegyoldalak tetejét díszként ékesítik a Bükk-hegység geológiai nevezetességei a csupasz mészkő kibúvások, az úgynevezett kövek. A 800-900 m magasban fekvő Bükk-fennsík élővilága számos ritkaságszámba menő növény és állatfajjal bővelkedik.
A térség"fővárosa" a hegység északnyugati lábánál fekvő Szilvásvárad szintén számos, a természet, valamint az ember alkotta látványossággal rendelkezik. A községhez tartozó Szalajka-völgy a Bükk hegység, és az ország legszebb magashegységi jellegű völgye. Csodálatos természeti adottságai és különleges látnivalói a Szalajka-patak, Sziklaforrás, Fátyol-vízesés, istállóskői ősemberbarlang, az Erdei Múzeum és a pisztrángos tavak.
Lótenyésztő elődeink munkáját, nagyszerű hozzáértését dicséri az a gondolat, melynek eredményeként 1952-től ez a csodálatos környezet ad otthont ennek a több, mint 400 éves tenyésztői múlttal rendelkező lófajtának, a lipicainak. Az itt lévő környezet nem csak szépségével övezi Európa legrégebbi kulturló fajtáját, hanem természeti adottságaival, környezeti hatásaival tevékenyen hozzájárul a lipicainak, mint "hegyi ló" fajtának tenyésztési sikereihez.
Az első ménest 1580-ban a Trieszt melletti kis faluban, Lipizzán alapították a Habsburg uralkodóház számára. A ménes alapításakor a következők fogalmazódtak meg: "itt a legjobb lovakat tenyésszék, melyek a császári udvar számára lesznek elővezetve. Ezek a legkiválóbb és legtűrőképesebb lovak legyenek. Kemény és füves talajon járjanak ott, ahol kevés fű nől"
A lipicai ló magyarországi tenyésztését 1806-tól számítjuk, s több kitérő után került a ménes a mai tenyészhelyére, a Bükk-fennsíkra, ahol a természeti körülmények legjobban megfelelnek a fajta igényeinek. Jelenleg Szilvásváradon 70 anyakanca és a fedezőmének biztosítják e páratlanul értékes fajta továbbfejlődését. A jelenlegi lóállomány 250 körül alakul. A csikók 3 éves korukig a Bükk-fennsíkon, a Nemzeti Park kiemelten védett helyén nevelkednek. A fennsík központi nevelőhelyén - Csipkéskúton - hangulatos üdülőházak és teljes panzió várja kedves vendégeinket lovaglási, lovas-szánkózási, kocsikázási lehetőséggel
Szilvásváradon Palavichini őrgróf parádés istállójában találhatók a ménes legszebb apa-állatai, és egy csodálatos lótörténeti kiállítás is. Az épület tetőterében 7 db, minden igényt kielégítő vendégszoba várja a pihenni, kikapcsolódni vágyó vendégeket. A Szilvásváradon tenyésztett lipicaiak elsősorban a fajta fogatos használatára alkalmas tipusát képviselik, melyet fémjeleznek a fogathajtó sportban elért kiemelkedő hazai és nemzetközi eredmények. Európa legszebb fekvésű lovasstadionjában az évről-évre megrendezett Lipicai Lovas Fesztivál keretében a lovakat, lovas sportokat kedvelő látogató színvonalas rendezvény keretében szórakozhat, kerülhet közelebb a szilvásváradi lovas élethez és a lipicaiakhoz. |