Mit lt a l? A l ltsa nem klnbzik ms skvidki legel prdallatok, pl. a szarvasmarha, vagy az antilop ltstl. E fajoknak a lehet legszlesebb terletet kell tltniuk, hogy a leselked veszlyeket gyakorlatilag minden irnybl szlelhessk. A szemek a fej kt oldaln helyezkednek el, s nem elrenznek - ez utbbi a ragadozk jellemzje. Termszetes lhelykn a fevk naponta mintegy 11 rt tltenek lehajtott fejjel legelszve. Ez a testhelyzet lehetv teszi, hogy evs kzben csupn a fej kis fordtsval belthassk az egsz terepet. Nem kell teht megfordulniuk, mint az embernek, ha maga mg akar ltni. Legels kzben a ltmezben akadlyt csak a ngy vkony lb jelent, mindazonltal a ltberendezs megfelelen ki tudja szrni a leselked veszlyeket. A magas tllsi arnynak ez a magyarzata, de rmutat arra is, mirt nem sikerl szrevtlenl megkzelteni egy legelsz lovat. Sokig gy hittk, hogy a szgeb llnak vlt recehrtya miatt a lnak mozgatni a kell a fejt, ha valamit fkuszba akar hozni. Ma mr tisztztk, hogy a recehrtya kzps rszn a leglesebb a kp, teht ez magyarzza, hogy ha valamit figyel, mozgatja a fejt, azaz a szemlecsn keresztl rkez fnyt pontosan a recehrtya kzepre irnytja. A biztonsg rzet s a j kzrzet elrshez nlklzhetetlen tiszta lts felttelezi a fej s a nyak szabad mozgst is. Ha lovas szrral korltozzuk a fejmozgst, lnyegben rszlegesen megvaktjuk a lovat. Ez az egyik oka annak, hogy a l nha kimondottan harcol a fejrt. A msik, hogy a tlzott mozgskorltozs pnikba hajszolja a lovat. A l, hogy tisztn lssa a maga eltti tszakaszt, nyakt meghajltja, fejt kicsit behzza. A l pupillja nem kerek, hanem vzszintesen ovlis, s ez szles, de lapos ltteret biztost neki, ezrt knnyen megijed a ltterbl ppen kies, de feje fltt lv dolgoktl. A l oldalra nem lt trben, ezrt ha valami oldalrl megijeszti, oldalra prbl kitrni, mivel nem tudja eldnteni, mi az, s milyen messze van.
Mindig szem eltt... Lhton lve is mindig lovunk "szeme eltt" vagyunk. Ltja lovasa lbt, azt is, hogy van-e nla ostor, vagy nincs, esetleg pp hasznlni akarja-e. Fordulkban, vagy krkn haladva s helyesen vezetve, a l voldal fel es szeme lthatv vlik, gy a lovas s l egyms szembe nzve haladhat.
rdekessg: Rgi hiedelem, hogy a l sznvak. Bebizonyosodott azonban, hogy szemkben az emberhez hasonl sznrzkeny sejtek tallhatak. gy tnik, legjobban a narancssrgt, srgt, s a pirosat ltjk, de meg tudjk klnbztetni a zldet is, viszont a kkkel s az ibolyval mr problmik vannak. Fontod, hogy kikpzs sorn a lovak klnbz szn akadlyokkal tallkozzanak, illetve szokjanak meg minden sznt, ami csak elfordulhat a plykon.
|