Nyereg
fbl kszlt eszkz, amit a lra vagy ms, lovaglsra hasznlt llat htra erstenek, hogy az lst biztosabb s knyelmesebb tegyk. A nlunk ismert s hasznlt fanyergek ngy rszbl: a kt nyeregdeszkbl vagy nyeregszrnybl s az azokra szerelt kt v alak kpbl llanak. A nyeregszrnyak vzszintesen helyezkednek el, kiss velt hajlsak, hogy jl fekdjenek a l htn. A kpk gy merevtik a nyeregszrnyakat, hogy a teher ne a l gerincre, hanem zmmel a 12. s 13. gerinccsigolykbl s az azok mellettiekbl indul bordkra keresztben fekdjenek. A magyar nyereg – helyes nyergels esetn – sem fel nem tri, sem jrsban, szguldsban nem gtolja a lovat. – A nyereg eredetrl s korrl biztosat nem tudunk. Az ltszik valsznnek, hogy zsiban talltk fel, s a npvndorls sorn kerlt el Eurpba. Taln mr a szktk vagy hunok hozhattk a Krpt-medencbe. A rmaiak mg nem hasznltk a favzas, nyeregdeszks nyerget, helyette az ephippianak nevezett gyapjszvetet helyeztk a lra. A rgi germnok is elpuhultnak tartottk a nyeregben lovagl embert; ksbb azonban mgis alkalmaztak egy ellhtul hurkt forml br l alkalmatossgot: a bastot, a l htra. – A magyar nyereghez sok vonsban hasonlt, de bizonyos rszleteiben eltr az arab vagy ms nevn (eredetre utalan) „parthus”-nyereg. Ezt vettk t a rmaiak s ez terjedt el aztn Ny-Eurpban. Belle alakult ki az n. lovagi nyereg, de ez a szerkezeti forma terjedt el D-Eurzsiban, egszen Koreig. A parthus-nyereg ms szerkezet, mint a magyar nyereg: elvileg ugyanaz, mint amelyet a tergenys-szamrra szoktak tenni, amennyiben villaszer kt kpja kzvetlenl fekszik a l htra. A kt kpt aztn hztetszeren – ktoldalt – deszkk ktik ssze. Brmennyire prnzzk is, az gy felfekv kpk mgis jobban ignybe veszik az llatot, mint a magyar nyereg, amely szrnyai ltal fekszik fel a lra. A magyar nyereg szrnydeszkit is kiprnzzk, ill. alttet tertenek a l testre. Az arab vagy parthus-nyeregben a lovas nyeregprnn, a magyar nyeregben a farbrre hevederezett nyeregbundn, ritkbban itt is nyeregprnn l, s mindkt nyeregnl lbait a → kengyelben tartja. – Mo.-on tbbfle nyerget klnbztetnek meg, gy van lovagl vagy katonanyereg, kocsisnyereg, kun- vagy betyrnyereg, → csiksnyereg s → tergenys vagy terhel nyereg. Az els hrom nyereg tulajdonkppen azonos, a klnbsg csupn annyi, hogy a kocsisnyereg els kpafejre keresztft szerelnek; a kun vagy betyr-nyereg sajtossga viszont az, hogy mind a kt kpjnak van n. kanala vagy feje. A rgszeti leletek azt igazoljk, hogy az avar s a honfoglal magyar nyergeknek kerek kpja volt. A kun nyeregnek viszont mindig kanalas kpja volt; ebben rokon velk az n. kozknyereg. A csiksnyereg vagy patrac, amit ma csak a hortobgyi csiksok hasznlnak, nem igazi nyereg, hanem csak egy kengyelekkel elltott takar, amit heveder nlkl vetnek a l htra. A terhelnyereg pedig a parthusnyereg rokona.
![](http://www.mek.ro/02100/02115/html/img/4-53.jpg) A koronci honfoglals-kori nyereg s lszerszm helyrelltott kpe (Gyr-Sopron m.)
![](http://www.mek.ro/02100/02115/html/img/4-54a.jpg) A soltszentimrei (Bcs-Kiskun m.) honfoglals-kori nyereg helyrelltott kpe
|